contact
parent portal
report bullying
calendar
cafeteria
digital forms
required postings
home
header logo
on track and leading the pack
HS UIL Academics
2020-2021 District, Regional & State Champions
 



REGION
Accounting – Easton V 1, Jerl M 2, Caden B 4
1st  place team – Easton V, Jerl M, Caden B, Isaac R
 
Current Issues – Tyler P 3
2nd place team – Tyler P, Landry S, Jerl M, Avery W
 
Computer Applications – Callie P 1, Warren J 2, Caleb D 5
 
Computer Science – Dusty D 1, Warren J 2, Easton V 4
1st place team – Dusty D, Warren J, Easton V, Ashton C
 
Feature Writing – Madi M 5
 
Headline Writing – Hannah S 6
 
Informative Speaking – Tyler P 1, James H 2
 
Literary Criticism
3rd place team – Avery W, Addison S, Haylee K, Kenlea H
 
Mathematics - Dusty Davis 4, Easton V 5
2nd place team – Dusty D, Easton V, Warren J
 
Number Sense – Easton V 1
3rd place team – Warren J, Easton V, Kenlea H, Caden B
 
News Writing – Emmy H 1, Jaden C 4
 
Persuasive Speaking – Jayden E 1, Shaylee D 4
 
Poetry Interpretation – Jayden 1, James H 3
 
Prose Interpretation – Shelby C 1
 
Ready Writing – Hannah S 6
 
Social Studies – Aaron R 5
2nd place team – Aaron R, Sydney S, Jerl M, Dylan L

1st place Speech Team


DISTRICT
Accounting – Easton V 1, Jerl M 2, Caden B 3, Issac R 4
 1st place team

Calculator Applications – Jaden C 5
 2nd place team

Currrent Issues – Tyler P 1, Jerl M 2, Landry S 5
 1st place team

Computer Applications – Callie P 1, Caleb D 2, Warren J 3

Copy Editing – Madi M 1, Jaden C 5

Computer Science – Dusty D 1, Easton V 2, Warren J 3, Ashton C 4
 1st place team

Editorial Writin- Brianna W 3, Jordan B 4, Sophie B 5

Feature Writing – Madi M 1, Jayson E 2, Haylee K 3

Headline Writing – Hannah S 2, Jordan B 4, Landry S 6

Informative Speaking – James H 1, Tyler P 3, Legend J 4

Literary Criticism – Avery W 1, Haylee K 2, Kenlea H 4, Addison S 6
 1st place team

Mathematics – Dusty D 1, Easton V 2, Warren J 3
 1st place team

Number Sense – Easton V 1, Warren J 3
 1st place team

News Writing – Jaden C 1, Brianna W 2, Emmy H 3

Persuasive Speaking – Jayden E 1, Shaylee D 2, Bralyn F 3

Poetry Interpretation – James H 1, Jayden E 2, Addison S 4

Prose Interpretation – Aaron R 1, Shelby C 2, Sophie B 3

Ready Writing – Hannah S 1, Ashton C 2, Gadiel S 5

Science – Ashton C 1
 1st place team

Social Studies – Jerl M 1, Aaron R 2, Dylan L 3, Sydney S 6
 1st place team

Spelling & Vocabulary – Hannah S 1, Teygan H 2
 1st place team

1st place Speech Team
1st place Journalism Team


 
2020-2021 District, Region, State Champions
2018-2019 District Champions
2017-2018 District, Region Champions, State Runner-up
2016-2017 District Champions, Regional Runner-up
2015-2016 District, Region Champions
2014-2015 District, Region, State Champions
2013-2014 District Champions
 2012-2013 District Champions
2011-2012 District Champions
 2010-2011 District Champions
 2009-2010 District Champions
2008-2009 District Champions
 2007-2008 District Champions
Slidell Independent School District: 1 Greyhound Lane,  Slidell  TX  76267 | 940.535.5260
© 2021 Slidell Independent School District. All Rights Reserved.